Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

RS200 Rooster National Tour 2021

With just the End of Seasons remaining and 4 events to count Arran and Toby/Will have a good lead, but will need to keep up the good performance to stay ahead of Will and Fiona/Matt/Brynster. 

It's even tighter in the silver fleet with Chris Thomas and Verity Hopkins 2 points ahead of Alex Curtis and Raffi Gracie, and as close as it can be in the bronze fleet with Adam and Martin Catlow on equal points with Torrin Blazeby and Charlie Blazeby/Ella Marston.

Nail biting stuff!

Results thanks to Victoria Upton

RS 200 Rooster National Tour

2021

 

Results after 6 events

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Entries: 111, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Club Helm Crew Brightlingsea Yorkshire Dales Summer Champs HISC QMSC Inlands Total Nett
1st Gold 1611/722 Hollowell/Clapham Model Yacht Club Arran Holman Toby Lewis/Will Ward/tbc (112.0 DNC) (112.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 (112.0 DNC) 341.0 5.0
2nd Gold 573/626 Lymington Town SC Will Taylor Matt Taylor/Fiona Mulcahy/Brynster Abendstern 1.0 2.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 7.0 346.0 10.0
3rd Gold 1708/1559 Queen Mary SC/QMSC Andrew Peters Jill Peters (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 8.0 5.0 4.0 353.0 17.0
4th Gold 16 Pevensey Bay Sailing Club/Pevensay Bay S Chris Webber Nicki Webber/Nicola Large 7.0 (112.0 DNC) 2.0 (22.0) (112.0 DNC) 10.0 265.0 19.0
5th Gold 1698 Royal Navy SA/Royal Naval Sailing Associ Tom Goodey Richard Thomas/James Morson (112.0 DNC) (112.0 DNC) 4.0 (15.0) 14.0 3.0 260.0 21.0
6th Gold 1069 R.D.N.B.Y.C/R.D.N.B.Y.C./Northampton SC Isaac Marsh Fresh Abendstern (112.0 DNC) 1.0 14.0 (24.0) 7.0 (112.0 DNC) 270.0 22.0
7th Gold 1628 Pevensey Bay SC/Pevensay Bay SC/Pevensey Matt Fowler Lynne Ratcliffe 4.0 10.0 (112.0 DNC) (19.0) (11.0) 11.0 167.0 25.0
8th Gold 1657/1625 HISC/Hayling Island SC Tom Hewitson Jo Hewitson (112.0 DNC) (112.0 DNC) 7.0 17.0 (112.0 DNC) 6.0 366.0 30.0
9th Gold 1659 Hayling Island SC/HISC David Jessop Sophie Mear 5.0 (112.0 DNC) 13.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 16.0 370.0 34.0
10th Gold 985 Burnham Sailing Club/Burnham SC/GWSC Flynn Davies Holly Dabson 3.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 21.0 (112.0 DNC) 12.0 372.0 36.0
11th Gold 1722 Poole Yacht Club/Royal Torbay YC Morgan Peach Amy Sparks (112.0 DNC) (112.0 DNC) 27.0 14.0 6.0 (112.0 DNC) 383.0 47.0
12th Silver 964 Broadstairs / Weir Wood/Broadstairs SC Chris Thomas Verity hopkins/Verity Hopkins (112.0 DNC) (112.0 DNC) 6.0 33.0 (112.0 DNC) 15.0 390.0 54.0
13th Silver 1617 RSC/QMSC/Rutland Sailing Club Alex Curtis Raffi Gracie (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 25.0 13.0 18.0 392.0 56.0
14th Gold 1395 RYA/R Y A Nigel Bird Andy Bird (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 26.0 12.0 25.0 399.0 63.0
15th Silver 1635 Island Barn RSC/Island Barn R SC Andrew Barnett Jo Lloyd (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 39.0 16.0 19.0 410.0 74.0
16th Gold 1618/1603 Burghfield SC/Netley Ian Martin Chloe George/Chris Catt (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 2.0 1.0 451.0 115.0
17th Gold 1215 WCSS/WSCC Murray Hampshire Phoebe Warren (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 9.0 3.0 112.0 DNC 460.0 124.0
18th Gold 1570 CUCrC Robbie King Bethan Matthew 2.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 11.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 461.0 125.0
19th Gold 1540 HISC/Hayling Island SC Lee Sydenham Max Sydenham/Anne Sydenham (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 10.0 112.0 DNC 9.0 467.0 131.0
20th Gold 1337 RTYC/Royal Thames Yacht Club Scott Wallis Emma Baker (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 16.0 4.0 112.0 DNC 468.0 132.0
21st Silver 1178 QMSC & Wembley Julian Bradley Helen Cafferata (112.0 DNC) 12.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 10.0 112.0 DNC 470.0 134.0
22nd Gold 1527/1378 Lymington Town SC / Rickmansworth SC Andrew Kilburn Claudia Wilson (112.0 DNC) (112.0 DNC) 3.0 20.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 471.0 135.0
23rd Bronze 728 Leigh & Lowton SC/Leigh and Lowton Saili Adam Catlow Martyn Catlow (112.0 DNC) 16.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 22.0 486.0 150.0
24th Bronze 840 West Kirby/West Kirby SC Torrin Blazeby Charlie Blazeby/Ella Marston (112.0 DNC) (112.0 DNC) 20.0 (112.0 DNC) 18.0 112.0 DNC 486.0 150.0
25th Silver 1452 Upton Warren/Upton Warren SC Alistair Hodgson Ella Spain (112.0 DNC) 14.0 (112.0 DNC) 28.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 490.0 154.0
26th Silver 1263/439 Hunts Paris Thomas Marco Unico Ribera/Marta Uncio Ribera 12.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 31.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 491.0 155.0
27th Silver 211 West Kirby/West Kirby SC James Morson Fiona Harrington (112.0 DNC) (112.0 DNC) 15.0 32.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 495.0 159.0
28th Bronze 1243 Itchenor SC Paddy Jefferies TBC/Celia Hansell (112.0 DNC) (112.0 DNC) 21.0 34.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 503.0 167.0
29th Silver 785 Queen Mary SC Andrew Wishart Iona Deacon/Karen Thomas (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 36.0 112.0 DNC 20.0 504.0 168.0
30th Bronze 430 HISC Mike Calvert Sophie Harris 14.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 44.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 506.0 170.0
31st Bronze 818/1725 Island Barn Reservoir SC/Island Barn R S Nick Marley Ian Peace (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 45.0 112.0 DNC 29.0 522.0 186.0
32nd Gold 880 HISC James Hammett Jess Hammett (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 1.0 112.0 DNC 112.0 DNC 561.0 225.0
33rd Gold 1318 South Staffs Andy Davis Pippa Kilsby (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 2.0 562.0 226.0
34th Gold 1675 HISC James Peters Maddy Anderson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 2.0 112.0 DNC 112.0 DNC 562.0 226.0
35th Gold 1700 Beaver SC Ollie Groves Esther Parkhurst (112.0 DNC) 3.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 563.0 227.0
36th Gold 1686 HISC Thomas Morris Rob Gullan (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 4.0 112.0 DNC 112.0 DNC 564.0 228.0
37th Gold 1370 Derwent Reservoir Josh Dawson TBC (112.0 DNC) 4.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 564.0 228.0
38th Gold 1270 DWSC Alex Smallwood Callum Farnden (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 5.0 565.0 229.0
39th Gold 1609 HISC Tom Darling Charlie Darling (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 5.0 112.0 DNC 112.0 DNC 565.0 229.0
40th Gold 1667 Starcross YC Olly Turner Sam Mottershead (112.0 DNC) (112.0 DNC) 5.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 565.0 229.0
41st Silver 1003 Burwain Innes Armstrong Justine Davenport (112.0 DNC) 5.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 565.0 229.0
42nd Gold 1029 HISC Nick Robins Isabel Davies (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 6.0 112.0 DNC 112.0 DNC 566.0 230.0
43rd Silver 1333 Yorkshire Dales SC Oliver Rayner Ben Rayner (112.0 DNC) 6.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 566.0 230.0
44th Gold 1069   Marko Thomo Fresh Abendstern 6.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 566.0 230.0
45th Gold 1633   Tom Storey Lucy Hewitson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 7.0 112.0 DNC 112.0 DNC 567.0 231.0
46th Silver 1374 Ripon SC/ Yorkshire Dales Alistair Scott Henry Rastrick (112.0 DNC) 7.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 567.0 231.0
47th Gold 1709 Royal Windermere YC/Yorkshire Dales SC Robert Richardson Faye Caswell (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 8.0 568.0 232.0
48th Silver 1362 QMSC Greg Hall Honor Fell (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 8.0 112.0 DNC 568.0 232.0
49th Gold 1536 Wessex SC Jamie Harris Ellen Main (112.0 DNC) (112.0 DNC) 8.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 568.0 232.0
50th Silver 1642 East Lothian Yacht Club John Wilson Laura Glover (112.0 DNC) 8.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 568.0 232.0
51st Silver 1152   Jo Tribe Caitlin Morley 8.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 568.0 232.0
52nd Silver 1019 Chew Valley Lake SC James Williams Sarah Tuppen (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 9.0 112.0 DNC 569.0 233.0
53rd Silver 162 St Mawes SC Henry Hallam Ashley Hill (112.0 DNC) (112.0 DNC) 9.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 569.0 233.0
54th Silver 1402 Clapham Model Yacht Club Matt Lulham-Robinson Will Ward (112.0 DNC) 9.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 569.0 233.0
55th Silver 965   Jamie Webb Callum Farnden 9.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 569.0 233.0
56th Silver 719 Porthpean SC/RFYC James Dowrick Abi Bentley (112.0 DNC) (112.0 DNC) 10.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 570.0 234.0
57th Silver 998   Brendan Lynch Ellen Clark 10.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 570.0 234.0
58th Gold 1445 Slandered SC Pete Vincent Elysia Dooley (112.0 DNC) (112.0 DNC) 11.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 571.0 235.0
59th Silver 1068 Yorkshire Dales Sailing Club Martin Smith Barbara Smith (112.0 DNC) 11.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 571.0 235.0
60th Silver 1182   Andrew Nunn Nicole Mayhew 11.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 571.0 235.0
61st Gold 1458 HISC Gus Dixon Ben Todd (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 12.0 112.0 DNC 112.0 DNC 572.0 236.0
62nd Silver 805 Royal Torbay YC Andrew Brierley Larissa Connabeer (112.0 DNC) (112.0 DNC) 12.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 572.0 236.0
63rd Gold 719 Porthdean SC Isabelle Fellows James Dowrick (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 13.0 573.0 237.0
64th Gold 629 Lymington Town SC Robert Henderson Mat Currell (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 13.0 112.0 DNC 112.0 DNC 573.0 237.0
65th Bronze 1359 Yorkshire Dales Sailing Club Ana Paterson Elana St George (112.0 DNC) 13.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 573.0 237.0
66th Bronze 1357   Blake Tudor Oscar Oldfield 13.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 573.0 237.0
67th Gold 1331 Salcombe YC Mary Henderson Rob Allen (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 14.0 574.0 238.0
68th Silver 1265 QMSC Julie Harrison Liz Birtles (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 15.0 112.0 DNC 575.0 239.0
69th Bronze 1277 Yorkshire Dales Sailing Club Stewart Walker Martin Walker (112.0 DNC) 15.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 575.0 239.0
70th Bronze 1126   Edward Gibbons Harry McTiernan 15.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 575.0 239.0
71st Silver 361 Starcross YC Grant Boorer Jonathan Carr (112.0 DNC) (112.0 DNC) 16.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 576.0 240.0
72nd Bronze 1048   Andrew Strickland Becky Pearsin 16.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 576.0 240.0
73rd Silver 900 Whitstable YC Rick Perkins Sarah Perkins (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 17.0 577.0 241.0
74th Bronze 999 Oxford SC Lucy Greenwood Rachel Williams (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 17.0 112.0 DNC 577.0 241.0
75th Bronze 1684 St Mawes SC Amy Boyle Roisin O'Halloran (112.0 DNC) (112.0 DNC) 17.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 577.0 241.0
76th Bronze 876 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead Anne Saul (112.0 DNC) 17.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 577.0 241.0
77th Bronze 453   Nic Blower Micah Dougal 17.0 (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 577.0 241.0
78th Gold 1634 HISC Cam Stewart Annie Hammett (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 18.0 112.0 DNC 112.0 DNC 578.0 242.0
79th Silver 609 Llandegfedd/Exe SC Merrick Stanley Victoria Upton (112.0 DNC) (112.0 DNC) 18.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 578.0 242.0
80th Bronze 638 QMSC Mark Phillips Alison Phillips (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 19.0 112.0 DNC 579.0 243.0
81st Silver 817 Exe SC/Brading Haven YC Sophie Raven Sam Steward (112.0 DNC) (112.0 DNC) 19.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 579.0 243.0
82nd Silver 864 Frensham Pond SC Matthew Shorrock James Clementson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 21.0 581.0 245.0
83rd Bronze 1080 St Mawes SC Rose Hallam Benjamin Marsden (112.0 DNC) (112.0 DNC) 22.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 582.0 246.0
84th Bronze 740 Burnham SC Ben Harden Lucy Ellery (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 23.0 583.0 247.0
85th Gold 1670 HISC Emilia Holden Ollie Holden (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 23.0 112.0 DNC 112.0 DNC 583.0 247.0
86th Bronze 1123 Gallants SC Harry Houlding Nicole Ames (112.0 DNC) (112.0 DNC) 23.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 583.0 247.0
87th Bronze 1308 Cardiff Bay YC Mark Oakey Jess Smith (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 24.0 584.0 248.0
88th Bronze 594 Restronguet SC Kyle Brown Barrie Phypers (112.0 DNC) (112.0 DNC) 24.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 584.0 248.0
89th Bronze 712 Leigh & Lowton SC Alexander Davies Sitara Bartle (112.0 DNC) (112.0 DNC) 25.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 585.0 249.0
90th Bronze 891 Leigh & Lowton SC Dan McLean Ava Mclean (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 26.0 586.0 250.0
91st Bronze 1577 Wessex SC Oliver King Zoe Nieveen (112.0 DNC) (112.0 DNC) 26.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 586.0 250.0
92nd Silver 1527 Rickmansworth SC Rheanna Pavey Claudia Wilson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 27.0 587.0 251.0
93rd Silver 849 HISC Chris Witty Clare Whitehill (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 27.0 112.0 DNC 112.0 DNC 587.0 251.0
94th Bronze 266 Thorpe Bay YC Hannah Cole Lydia Stevenson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 28.0 588.0 252.0
95th Silver 1607 HISC Simon Childs Kato Greer (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 29.0 112.0 DNC 112.0 DNC 589.0 253.0
96th Bronze 1643 Frensham Pond Sam Goult Bee Nee (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 30.0 590.0 254.0
97th Silver 1432   William Caiger Caitlin Morley (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 30.0 112.0 DNC 112.0 DNC 590.0 254.0
98th Silver 805 Stoke Gabriel Boating Association Larissa Connabeer tbc (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 31.5 591.5 255.5
98th Silver 1340 Waldringfield SC Edward Harris Maddie Harris (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 31.5 591.5 255.5
100th Gold 1536 BSC Ben Hutton-Penman Niamh Davies (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 35.0 112.0 DNC 112.0 DNC 595.0 259.0
101st Silver 1573 Royal Channel Islands Yacht Club Guernse Henrik Asplund Georgina King (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 37.0 112.0 DNC 112.0 DNC 597.0 261.0
102nd Bronze 1533 HISC Mark Thurlow   (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 38.0 112.0 DNC 112.0 DNC 598.0 262.0
103rd Bronze 879 Royal Corinthian Yacht Club Scarlett Anderson Hebe Hemming (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 40.0 112.0 DNC 112.0 DNC 600.0 264.0
104th Bronze 965 CUCrC Callum Farnden Oliver Jagger (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 41.0 112.0 DNC 112.0 DNC 601.0 265.0
105th Bronze 997   Nev Watson Sophie Watson (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 42.0 112.0 DNC 112.0 DNC 602.0 266.0
106th Bronze 888 Weston SC Ben Harris Annabel Luxton (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 43.0 112.0 DNC 112.0 DNC 603.0 267.0
107th Bronze 689 HISC Victor Matthews Eliza Hylands (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 46.0 112.0 DNC 112.0 DNC 606.0 270.0
108th Bronze 953   George Ravenhill Henry Ravenhill (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 47.0 112.0 DNC 112.0 DNC 607.0 271.0
109th Bronze 1236 Island Barn Reservoir Sailing Club Ching Wond Kiyo Wong (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 48.5 112.0 DNC 112.0 DNC 608.5 272.5
109th Bronze 446 HISC Paul Haswell Lucinda Haswell (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 48.5 112.0 DNC 112.0 DNC 608.5 272.5
111th           (112.0 DNC) (112.0 DNC) (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 672.0 336.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com

Website Security Test